Rajarambapu Institute of Technology

For International Admissions : +919814154321   headinternational@ritindia.edu | Enquiry

UGC has granted extension of Autonomous Status to Rajarambapu Institute of Technology for the period w.e.f. 2017-2018 to 2021-2022      |      3rd rank in Top Engineering Colleges of Excellence as per CSR-GHRDC Engineering Colleges Survey 2018.      |      RIT has ranked 25th amongst Top 100 Engineering Colleges in India - 2018 (Siliconindia Survey Report)      |      RIT has Ranked 43rd in Top 100 T-Schools in India 2019 Rankings & Ranked 9th in West Zone of Maharashtra as per DATAQUEST Survey 2019.

UG Placement Status

Sr. No. Name of the Students Name of the Company
2018-19
1 PATIL ANJALI ABHAY KPIT
2 KULKARNI AMEY MAHESH KPIT
3 AMBEKAR PRANALI SANJAY KPIT
4 JADHAV POOJA PRAKASH KPIT
5 MARKAD VINAYAK KAILAS KPIT
6 RANDIVE PUNAM MANOHAR KPIT
7 KENE PRASAD PANDURANG KPIT
8 SHAH SANKALP SANTOSH KPIT
9 SHAH PRIYEN PRITAM KPIT
10 PATIL AMRUTA MAHAVEER KPIT
11 CHOUGULE AISHWARYA RAJKUMAR KPIT
12 PATIL APURVA PANDURANG TCS
13 SHINDE ANJU NARSINGRAO TCS
14 JADHAV NIKITA SUDHAKAR TCS
15 KELKAR SHITAL VIJAY TCS
16 PISE POOJA PRABHAKAR TCS
17 NALAVADE ASHWINI VITTHAL TCS
18 BHOSALE UMA MARUTI TCS
19 PAWAR KOMAL JITENDRA TCS, Wipro
20 SHAH RUTUJA JITENDRA Bharat Forge
21 SONAWANE CHETAN BHASKAR Bharat Forge
22 PATIL AISHWARYA MANIKRAO Bharat Forge
23 KAMBLE TEJASWINI BABURAO Bharat Forge
24 KARANDE GANESH PANDURANG Bharat Forge
25 KUMBHAR ANKITA MARUTI Bharat Forge, Elcomm, Dhoot Transmissions
26 MANE UTKARSHA MAHENDRA Bharat Forge
27 KOSHTI DIKSHA SANJIVAN Bharat Forge
28 SURYAWANSHI SAPANA SANJAY Lightx Motors Pvt Ltd
29 KAMBALE ASHA KESHAV Elcomm, Bharat forge
30 MALI ANKITA RAGHUNATH Elcomm, Anexpertise
31 SASANE GAURI RAMESH Prototech,AnExpertise
32 MAGADE ASHWINI ASHOK AnExpertise
33 PARAMANE SHRADDHA SANDIP WIPRO
34 KHANDEKAR SONALI VILAS WIPRO
35 THORAT DIPALI VILAS WIPRO
36 THORAT ASHUTOSH ANKUSH Bridgelabs Technologies
37 LATANE SHUBHAM SANJAY BridgeLabs Technologies
38 THORAT ROHAN BridgeLabs Technologies
39 JARAG SURAJ POPAT Enigma Automation
40 KAMBLE CHANDRAKANT MAHADEVAPPA Enigma Automation
41 MORE PRAJKTA UDAYKUMAR Dhoot Transmissions
42 PATIL SHREYA NANDKISHOR VSoft Technologies & Oracle Softwares
43 SURYAWANSHI SAPANA SANJAY Lightx Motors Pvt Ltd
44 CHOUGULE ASHWINI B SCOPE T&M
45 AARBAJ MUNDAGANUR SCOPE T&M
46 PATIL AARTI DATTATRAY Oracle Softwares
47 SANKPAL ANKITA RANGRAO Oracle Softwares
2017-18
1 Shraddha Keripale Sankalp Semiconductors, Hubbali
2 Pawar Harshal Popat Bharat Forge Ltd, Pune
3 Wali Akash Bharat Forge Ltd, Pune
4 Pandurang Nagargoje Bharat Forge Ltd, Pune
5 Madhura Bhandigani Bharat Forge Ltd, Pune
6 Rohini Khatkale Bharat Forge Ltd, Pune
7 Shreya Shete TCS
8 Snehal Kodag TCS
9 Sumit Kore TCS
10 Rishikesh Kumbhar TCS
11 Nate Chinmay KPIT, Pune
12 Swami Vaibhav KPIT, Pune
13 Patel Nilofar KPIT, Pune
14 Attar Sumaiyya KPIT, Pune
15 Shruti Mandlik KPIT, Pune
16 Shweta Deshmukh KPIT, Pune
17 Ruchi Borade KPIT, Pune
18 Nikita Randive KPIT, Pune&Unikaihatsu, Mumbai
19 Harshad Suryawanshi SVR Infotech, Pune & Vodafone
20 Shreyas Gajlekar SVR Infotech, Pune & Vodafone
21 Madhura Patil Vaibhav Tech Solutions, Pune
22 Gandhali Kulkarni Vaibhav Tech Solutions, Pune
23 Kirti Chougule Computer Domain – IT SOURCE
24 Gandhali Kulkarni Computer Domain – ACE
25 Simran Sande Bridge Labs, Mumbai
26 Pratik Zanjurne Bridge Labs, Mumbai
27 Sohel Langardar Entuple Technologies, Bangalore
2016-17
1. Patil Susmita Rajendra Bharat Forge Ltd., Pune
2. Patil Ankita Mansing Bharat Forge Ltd., Pune
3. Tarade Shubham Sanjay Bharat Forge Ltd., Pune
4. Chavan Sumedha Sanjay Bharat Forge Ltd., Pune
5. Sah Navalkishor Jayram Bharat Forge Ltd., Pune
6. Sumedha Chavan TCS, Pune
7. Shubham Tarade TCS, Pune
8. Sayali Deshmukh TCS, Pune
9. Susmita Patil TCS, Pune
10. Hrishikesh Karne TCS, Pune
11. Rajashree Patil TCS, Pune
12. Sulekha Patil TCS, Pune
13. Mayur Bhalshankar TCS, Pune
14. Nishank Sathe TCS, Pune
15. Navalkishor Sah TCS, Pune
16. Indrajeet Nikam TCS, Pune
17. Pinto Royston Robert EPIC Research Pvt. Ltd., Indore
18. Basagare Pratiksha Jotiram EPIC Research Pvt. Ltd., Indore
19. Thorave Suraj Vikas EPIC Research Pvt. Ltd., Indore
20. Joshi Rohan Mahesh EPIC Research Pvt. Ltd., Indore
21. Kulkarni Ruturaj Atul EPIC Research Pvt. Ltd., Indore
22. Rohit Kamble Reliance Retail
23. Smita Patil Reliance Retail
24. Bhushan Bombale Reliance Retail
25. Ashish Pawar Reliance Retail
26. Urmila Talap Reliance Retail
27. Priyanka Padage Reliance Retail
28. Vishal Kalawale Reliance Retail
29. Suraj Thorawe Reliance Retail
30. Anuja Tanksale Reliance Retail
31. Shubham Bhavsar Qspiders
32. Bhushan Bombale Qspiders
33. Rohan Yadav Qspiders
34. Roystan Pinto Qspiders
35. Pooja Sawant Qspiders
36. Ankita Deshmukh Qspiders
37. Rohan Yadav RKIT
38. Sheetal Katkar RKIT
39. Joshi Rohan Mahesh Satyam Group
40. Katkar Sheetal Shivaji Satyam Group
41. Dhere Dhanashri Dattatraya Satyam Group
42. Deshpande Samruddhi Sanjay Satyam Group
43. Rohit Kamble Enigma Automation
44. Gajanand Arge Enigma Automation
2015-16
1. Sushmita Anil Pawar Bharat Forge Ltd., Pune
2. Gayatri Hanamant Tambe Bharat Forge Ltd., Pune
3. Karan Shashi Ahuja TCS, Pune
4. Yashashree Uday Jadhav TCS, Pune
5. Snehal Sahebrao Kadam TCS, Pune
6. Sunetra Sarjerao Takale TCS, Pune
7. Gayatri Hanamant Tambe TCS, Pune
8. Rohit Rajkumar Asalkar TCS, Pune
9. Shailaja Uttam Shinde TCS, Pune
10. Aniket Ananda Tingare TCS, Pune
11. Siddhesh Shailendra Shirsat TCS, Pune
12. Poonam Arun Galugade TCS, Pune
13. Megha Sunil Mali TCS, Pune
14. Vishvambhar Madan Honrao TCS, Pune
15. Pranav Pandurang Bataki L&T
16. Supriya Sarangnath Kshirsagar L&T
17. Vijaykumar Vitthal Ahamadabade L&T
18. Nikhil Rangnath Kulkarni L&T
19. Dilipkumar Krishna Desai Polaris
20. Ashish Ramtake TATA Croma
2014-15
1. Kunal Shaha Bharat Forge Ltd., Pune
2. Shubham Pawar Bharat Forge Ltd., Pune
3. Vaibhav Hake Bharat Forge Ltd., Pune
4. Sourabh Kulkarni TCS, Pune
5. Pooja Suryawanshi TCS, Pune
6. Shubham Pawar TCS, Pune
7. Priyanka Dhekale TCS, Pune
8. Pooja Suryawanshi Persistent Systems Ltd., Pune
9. Snehal Sanjay Kumbhar IBM, Bangalore
10. Sneha Sadashiv Suryawanshi IBM, Bangalore
11. Shweta Shital Kshirsagar IBM, Bangalore

PG Placement Status

Placement details of 2015-16

Sr. No. Name Company Package Offered
1. Mr. Ranshinge Aditya D. Affordable Robotic & Automation PVT. LTD., Pune 3.8 LPA
2. Mr. Sagar J. Aivale Redhat pvt. Ltd. Pune 2.4 LPA
3. Ms. Bela S. Dixit National centre for radio astrophysics 2.4LPA
4. Mr. Onkar S. Patil Sandvine Technology Private Limited 9.5 LPA
5. Ms. Chougule Shreya S. G b rubber products, Pune 3.8 LPA
6. Ms. Chavan Seema T. G b rubber products, Pune 3.8 LPA
7. Ms. Khot Dipti D. AUNDH CAMP Pune 3.2 LPA
8. Ms. Jamdade Sneha A. Dr. J. J. MAGDUM COLLEGE OF ENGINEERING JAYSINGPUR. 5.3 LPA
9. Ms. Patil Anagha A. PVPIT, Budhgaon 2.5 LPA
10. Mr. Sargar Pankaj T. RBL Bank 4.46 LPA
11. Mr. Patil Nikhil R. Higher studies(CDAC) -
12. Ms. Deepaka Chavan Walchand College of Engg. Sangli 4.8 LPA

Placement details of 2014-15

Sr. No Name Company Package Offered
1. Salunkhe Snehal Dadasaheb Harman Connected services co. India PVT. LTD. 4.5 LPA
2. Kuthe ShaileshDeoram Dexel Electronics design PVT. LTD 6.0 LPA
3. Kharat Ekanath Devidas Blumenbecker KAT Automation PVT. LTD. 4.8 LPA
4. Mane Rohan Bhimrao MahdiBagh Computers PVT. LTD, Pune 4.2 LPA
5. Hambar Amit Nandkumar Textile and Engineering Institute DKTE. 3.6 LPA
6. Patil Parmeshwar S. SGGS Nanded 3.2 LPA
7. Talle Shridevi Ashok V. V. P. Institute of Engineering & Technology, Solapur 4.8 LPA
8. Sawarkar Roshan Vinod Einsteiner Technologies 4.5 LPA
9. Amale Sharadchandra Ashok TCS 3.50 LPA
10. Tekale Dipak Shridhar PARI, Pune 3.0 LPA
11. Suryawanshee Smitkumar B. SavitribaiPhule Pune university. 5.2 LPA
12. Patil AniketVasant ShetkariShikshanPrasarakmandal 1.44 LPA
13. Patil SushantVitthal Sanjay Ghodavat Group of Institute 3.0 LPA