CommonBanner

Achivements

QUANTUM 2K16 Best Project Poster Presentation

1st Rank

2nd Rank

3rd Rank

  • Mr. Omkar Thorat, a UG student from Civil Engineering Department has won Third prize for his project titled Measurement of Gas in a LPG Cylinder on 1st March, 2014 at National Centre for Radio Astrophysics, Tata Institute of Fundamental Research, Pune and Giant Metre wave Radio Telescope, Tal: Junnar, Khodad, Dist: Pune.
  • Team Parinamika got shortlisted from hundreds of applications in IITB for first round. In second  round  "Woman Empowerment" topic presented with problem identification and shortlisted and  in third round participated by IIT Delhi, IIT Guwahati and many more with IIT Bombay team, Team Parinamika secured second position and IIT Delhi grabbed first position.
  • Department is Accredited twice for 5 years (Highest) 2003 & 2013 by NBA , AICTE, New Delhi.
  • A number of faculty development programs organized in the form of Workshops STTP ,expert lectures,in collaboration with ISTE,ICI ,NEAC etc.
  • All faculty members have published papers at National and International level conferences, journals, Seminars and workshops.
  • Indian Society for Rock Mechanics and Tunneling Technology (ISRMTT), New Delhi Local Chapter started in October 2002.
  • Collaboration with Ministry of Environment and forests, New Delhi. (Government of India) for conducting Environmental awareness programs every year.
  • Students consistently ranking in university amongst first ten

    o Ms. Yogini Vasant Yadav 2013, in 10th Rank
    o Mr. Pravin Namdev Patil 2013, in 3rd Rank
    o Ms. Priyanka Pathak 2011, in 3rd Rank
    o Mr. Ajay Autade 2011, in 10th Rank
    o Mr. Sagar Gore 2011, in 10th Rank
    o Mr. Aniket Mohite 2010, in 1st Rank
    o Mr. Sagar Khandagale 2009, in 1st Rank
    o Mr. Uday Mohite 2006,in 7th Rank
    o Mr. Sandeep Patil 2005, in 7th Rank
    o Mr. Vaibhav Patil 2004, in 7th Rank
    o Mr. Ranamale, 1998, Topped all the branches
    o Mr. Saurabh Arun Jangam secured in highest number of marks in ME Examination (All Brances), 2013
  • Staff members take active part in the Quality circle activities at Quality circle Forum of India Pune Chapter.
  • Consultancy cell - especially Material Testing, Survey, Environmental and Soil Mechanics laboratory earned Revenue of Rs. 5 Lakhs per year .
  • Faculty is invited as resource person for various Quality Enhancing programs.
  • Department was selected to Technical Consultancy for JALSWARAJ , a premier world Bank Project.
  • Dr. S M Shiyekar received Best Engineering Teacher of Engineering Colleges of Maharashtra, Awarded by Engineering Education Foundation, Pune, In recognition of outstanding contribution to the academic community, the students and the institution on 10th September 2012, at Government Polytechnic Pune.
  • Kalpataru, a Quality Circle Group got Excellent Award from National Convention of Quality Circle, IIT Kanpur by Quality Circle Forum of India.
  • Mr. Shankar Kulkarni honoured from Maharashtra Journalist Foundation for his affection towards Animals and Birds
  • Dr. P.S. Patil, elected as chairman, of Board of Studies of civil engineering of Shivaji University, Kolhapur
  • Dr. H.S. Jadhav, nominated member, Board of Studies of Civil Engineering & Faculty of Engineering and Technology, Shivaji University, Kolhapur
  • Dr. P.D. Kumbhar, nominated member, Board of Studies of Civil Engineering of Shivaji University, Kolhapur
  • Civil Engineering M Tech students Ms. Walwekar Anuja A, Ms. Patil Prajkta S, Mr. Tarange Yogesh T & Ms. Kalekar Kalyani V are included in the recommended list of MPSC Civil Services examination grade B 2013 (website result dt. 29-3-2014) for the post of Asst. Engineer (Civil) grade II Group B- Water Resources Department (AWB).
  • Dr. Mrs. S S Kulkarni, Dr. P S Patil, Dr. H S Jadhav, Dr. A C Attar & Dr. S M Shiyekar recognized as Ph.D. guide in Civil Engineering, Shivaji University, Kolhapur

 Department has Signed Memorandum of Understandings (MOU)

  1. Vistacore Corporation, Pune
  2. CTARA, Mumbai
  3. IRB infra Ltd., Pune
  4. Dr. Fixit, Mumbai
  5. Geoicon Pvt. Ltd., Singapore
  6. Walwa Taluka Engineers Association, Islampur
  7. Sardar Patel College of Engineering, Mumbai
  8. ARTI: Appropriate Rural Technology Institute
  9. M/s S V Shinde & Associates, Sangli
  10. Siddheshwar Krishi and Grameen Vikas Sanstha, Nave paragon

Testing & Consultancy

The Department of Civil Engineering  has been offering consultancy and services in testing of building material viz. steel, cement, bricks, Structural auditing, Third party inspection, RCC & Steel design of the structures, Stability analysis, Supervision and Quality control, Soil & Water testing, BOQ/Project planning  in MSP etc., to several Government, Semi Government organisations, private sectors and the local Contractors and Builders.

STUDENTS ACHIEVEMENT DETAILS IN CURRICULAR ACTIVITIES

YEAR 2017-2018

Sr. No.

Name Of The Student Win Award / Prize

Name of The Event

Level Local / District /State / National/ International

Prize

Dates Of Events

1

Admane Satyajit

Vaastu (Samarthya)

National 

2nd prize

28th   and 29th  Sept., 2017

2

Pol Satyajit

3

Patil Rajvardhan

4

Mali Aakash

Vaastu (Setu)

 

National

2nd prize

28th   and 29th  Sept., 2017

5

Karande Ganesh

6

Dubal Aanand

Vaastu (Rink Crusher)

National

1st prize

28th   and 29th  Sept., 2017

7

Patil Prithviraj

8

Bagade Sanket

Table- Tennis

 

District

 

1st prize

 

6th  Dec., 2017

 

9

Patil Satej

10

Aakahde Vaishnvi

Chess

National

Silver (2nd prize)

24th Nov., 2017

11

Patil Satej

Basket ball

District

2nd prize

17th Sept., 2017

12

Mukul Mujumdar

13

Hazaje Shubham

14

Aand Dubal

Spunk 2018

(Football)

State level inter Engineering

1st prize

13-15 Jan 2018

15

Prithviraj Patil

16

Hrishikesh Kachare

17

Patil Satej

Spunk 2018

(Basket ball)

State level inter Engineering

2nd prize

17th Sept., 2017

18

Indrajit Shinde

19

Shubham Hazare

20

Aashish Pawar

 

 

 

 

21

Anand Dubal

Football

Inter-Collegiate

Best Player

21/02/2018-23/02/2018

22

Anand Dubal 

Football

Inter Collegiate

1st prize

21/02/2018-23/02/2018

23

Prithviraj Patil

24

Issac Edema

25

Wani Justin

26

Feddrick Lado

27

Dipak Patil

28

Abhishek Bagade

29

Indrajit Shinde

30

Rushikesh Kachare

31

Shubham Hazare

32

Vaishanvi Akhade

All

--

Best Player of the Year

21/02/2018-23/02/2018

33

Vaishanvi Akhade

Chess

Inter-Collegiate

1st prize

21/02/2018-23/02/2018

34

Mrunal Gavare

Chess

Inter-Collegiate

2nd prize

21/02/2018-23/02/2018

35

Sanket Bagade

Table-Tennis

Inter-Collegiate

1st prize

21/02/2018-23/02/2018

36

Satej Patil

Basketball

Inter Collegiate

2nd prize

21/02/2018-23/02/2018

37 

Shubham Hazare

38

Sanket Kulkarni

39

Indrajit Shinde

40

Sanket Bagade

41

Sanket Bagade

Table Tennis

Inter-Collegiate

1st prize

21/02/2018-23/02/2018

42

Satej Patil

Table Tennis

Inter-Collegiate

3rd prize

21/02/2018-23/02/2018

43

Nikita Bhosale

Bat Minton

Inter-Collegiate

2nd prize

21/02/2018-23/02/2018

44

Nikita Bhosale

Bat Minton (Double)

Inter-Collegiate

1st prize

21/02/2018-23/02/2018

 

YEAR 2016-2017

Sr. No.

Name Of The Student Win Award / Prize

Name Of The Event

Level Local / District /State / National/ International

Prize

Dates Of Events

1

Patil Siddhesh

Vaastu (Samarthya)

National  

2nd prize

31st  and 1st  Oct., 2016

2

Biradar Sachin

3

Patil Omkar

4

Phadatare Amit

Vaastu (Setu)

 

National

2nd prize

31st  and 1st  Oct.2016

5

Patil Omkar

6

Ganaganmale Pradip

7

Patil Ajinkya

Vaastu (Mulakhat)

National

1st Prize

31st  and 1st  Oct. 2016

 

YEAR 2015-2016

Sr. No.

Name Of The Student Win Award / Prize

Name Of The Event

Level Local / District /State / National/ International

Prize

Dates Of Events

1

Patil Siddhesh

Vaastu (Samarthya)

National -   

2nd prize

2nd and 3rd Oct., 2015

2

Biradar Sachin

3

Patil Omkar

4

Rohan Kanase

Vaastu (Yuktivistar)

1st Prize

5

Nikhil Patil

6

Omkar Thorat

Vaastu (Mulakat )

7

Rathod R Anil

Vaastu (Nagar Rachana)

1st Prize

8

Chunndi Shrinath K

9

Ghodake Sachin V

2nd Prize

10

Nalavade Amar M

11

Asmita Patil

SPEED ("Global Student Forum Nov 2016)

International level

2nd Prize

8th to 10th Jan., 2016

12

Rohit Bhagat

SPEED ("Global Student Forum Nov 2016)

International level

3nd

8th to 10th Jan., 2016

13

Digvijay Thorat

14

Vishal Alase

15

Abhishek Patil

16

Ajinkya Valekar

Quantum 2k16 (Project Master)

National

1st Prize

 

18th & 19th  March, 2016

17

Amar Shinde

18

Dipti Desai

19

Swapnil Kore

20

Savita Majage

2nd  Prize

21

Sachin Kadam

22

Prashant Pharne

23

Shailabh Banshiwal

Quantum 2k16 (Business Plan)

1st Prize

24

Shailabh Banshiwal

One day workshop on Delivering Innovation

National

Delegate person

2nd April, 2016

 

YEAR 2014-2015

Sr. No.

Name Of The Student Win Award / Prize

Name Of The Event 

Level Local / District /State / National/ International

Dates Of Events

1

Vibhute Akshay

Vaastu

State

19/09/2014

2

Udda Ajay

Vaastu

State

19/09/2014

3

Bhaskar Nampalli

Vaastu

State

19/09/2014

4

Khilare Mihir

Vaastu

State

19/09/2014

Mulani Aasim

Vaastu

State

19/09/2014

6

Bamane Shailesh

Vaastu

State

19/09/2014

7

Farne Prashant

Vaastu

State

19/09/2014

8

Kadam Sachin

Vaastu

State

19/09/2014

9

Dinde Bhushan

Vaastu

State

19/09/2014

10

Patil Jayraj

Vaastu

State

19/09/2014

11

Desai Dipti

Abhyuday

National

14/02/2015

 

12

Paul Sumit

Abhyuday

National

13

Salunkhe Harish

Abhyuday

National

14

Pathan Arbaag Khan

Abhyuday

National

15

Thorat Onkar

Abhyuday

National

16

Harshavardhan Sule Patil

Quantam-15

National

23/04/2015

 

17

Aashish R. Pawar

Quantam-15

National

18

Ahmad Mulla

Quantam-15

National

19

Pravin Mulik

Quantam-15

National

20

Priyanka Yashwant Hasbe

Quantam-15

National

21

Yadav Mahesh Sudam

Quantam-15

National

22

Jadhav Aakanksha Machindra

Quantam-15

National

23

Kadam Pratik Pramod

Quantam-15

National

24

Padharpatte Kajal Jotiram

Quantam-15

National

 

YEAR 2013-2014

Sr.No.

Student Name

Event

Competition/ Participated

Position

Remark

1

Harish Salunkhe

Taxel Consulting Engineers Pvt. Ltd., Jaipur

Workshop on Staad.pro at IIT, Bombay

--

AAKAAR’14, March 09th 2014

2

Rahul Katkar

Taxel Consulting Engineers Pvt. Ltd., Jaipur

Workshop on Staad.pro at IIT, Bombay

--

AAKAAR’14, March 09th 2014

3

Vishal Thoke

Akshay Patil

Digvijay Patil

Cube Competition at PVPIT, Budhgaon

Participated

 

22-04-2014

4

Satej Mohite

Sagar More

Vishal Thoke

Cube Competition at PVPIT, Budhgaon

Participated

 

22-04-2014

5

Sagar More

Akshay Patil

Digvijay Patil

Cube Competition at PVPIT, Budhgaon

Participated

 

22-04-2014

STUDENTS ACHIEVEMENT DETAILS IN EXTRA CURRICULAR ACTIVITIES

YEAR 2016-17

Sr.No.

Student Name

Event

Level

Prize

Date

1

Patil Rajvardhan

Spunk-17 (Football)

State

1st Prize

14th to 17th Jan, 2017

2

Dubal Aanand

3

Patil Pruthaviraj

4

Mujumdar Mukul

 

YEAR 2015-16

Sr. No.

Name of the student win Award / Prize

Name of the event and Organizer

Prize

Level

Local / District /

State / National

/ International

Dates of Events

1

Digvijay D Kokate-Patil

Sakal YEN

District Vice President

State

23-01-2016


YEAR 2014-2015

Sr. No.

Name of the student win Award / Prize

Name of the event and Organizer

Prize

Level

Local / District /

State / National

/ International

Dates of Events

1

Khambe Avdhoot Sampat

Onyx-15

(Kabbadi)

2nd position

National

13th & 14th Feb., 2015

2

Mohite Abhishek Ramchandra

Onyx-15

(Kabbadi)

National

3

Sonwalkar Sujit Hanmant

Onyx-15

(Kabbadi)

National

 

STUDENTS ACHIEVEMENT DETAILS IN EXTRA CURRICULAR ACTIVITIES (SPORTS)

YEAR 2015-16

Sr.No.

Student Name

Class

Event

Competition

Position

  1.  

Abhishek Mohite

Final Year B. Tech. Civil

Kabaddi

Zonal

Best Defender

 

YEAR 2014-2015

Sr.No.

Student Name

Class

Event

Competition

Position

1

Kalbhor Aditya Shankar

S.Y. Civil

Basketball

Zonal

2nd Runner-up

2

Shinde Mangesh Vijay

T.Y. Civil

Basketball

Zonal

2nd Runner-up

3

Tadwalkar Rushikesh Madhukar

T.Y. Civil

Basketball

Zonal

2nd Runner-up

4

Mujumdar Mukul Manoj

F.Y. Civil

Basketball

Zonal

2nd Runner-up

5

Agrawal Arpit Prashant

B.Tech Civil

Football

Zonal

2nd Runner

6

Yadav Akshay Sambhaji

T.Y. Civil

Football

Zonal

2nd Runner

7

Patil Dipak Tukaram

F.Y. Civil

Football

Zonal

2nd Runner

8

Khilare Mihir Milind

B.Tech Civil

Volleyball

Zonal

Runner-up

9

Mohite Abhishek Ramchandra

T.Y. Civil

Kabaddi

Invited

Runner-up

10

Kawade Abhijeet Appaso

B.Tech Civil

Kabaddi

Invited

Runner-up

GRE / GATE Qualified Students

Students Qualifying in GATE 2018

Sr. No.

Name of the student

GATE Marks

Photograph

1

DEOKAR VISHAL RAJARAM

58.59

2

GANGANMALE PRADIP RAMCHANDRA

56.19

3

MULIK MAYUR MACHHINDRA

51.00

4

PATIL SIDDHESH SHREEDHAR

37.22

 

5

PATIL UTKARSH CHANDRAKANT

31.96

6

PATIL PRAFFUL HARIBHAU

34.85

 

7

UMBARE SNEHA RAMLING

27.70

 

8

HAKE SAYALI BHIMRAO

24.69

9

PHADATARE AMIT RAJENDRA

36.55

10

KENDRE VIJAY VISHNU

36.21

 

11

PATIL OMKAR ASHOK

34.18

 

12

BAGDE ABHISHEK SANJAY

23.00

 

 

Students Qualifying in GATE 2017

Sr. No.

Name of Students

Marks (out of 100)

GATE

Score

All over India Ranking

Category

Photo

1

Rohit P. More

29.19

354

17073

OPEN

2

Anand A. Patil

19.84

256

35158

PwD

3

Akshay P. Lohar

36.76

434

9980

OBC

4

Ajay A. Shelke

35.40

419

10995

OBC

5

Akshay A. Ghanwat

32.50

389

13437

OBC

6

Aniruddha S. Vhatkar

27.09

332

19757

SC

7

Nikhil R. Jakka

28.21

340

18092

OBC

Year 2015-2016

Sr. No.

Name of Students

Qualifying exam

Marks obtained out off 100

GATE

Score

All over India Ranking

Category

Photo

1

Patil SanketBabaso

GATE

32.42

431

8069

Open

 

2

Nalawade Amar Machhindra

GATE

30.44

410

9448

Open

 

3

Hindocha Ravi Vinod

GATE

29.11

395

10460

Open

 

4

Yadav AkshaySambhaji

GATE

26.21

363

13045

Open

 

5

MulaniAsimTajuddin

GATE

26.21

363

13045

Open

 

6

VibhuteAkshay Raju

GATE

23.86

337

15694

Open

 

7

Suryawanshi Aditya Anil

GATE

17.86

272

26610

SC

 

 List of students selected for Post Graduate Programme (2016) in Advanced Construction Management (PGP ACM) 2016-18 at NICMAR, Pune Campus. (Qualified NICMAR Entrance Test)

Sr. No.

Name of Students

Photo

1

Mr. ParabShubham Vilas

 

2

Ms. Patil AnujaRajendra

 

3

Mr. Udda Ajay Vivekanand.

 

Qualified GMAT Exam-2016

Sr. No.

Name of Students

Photo

1

WalekarAjinkyaShivkumar

 

 Year 2014-2015

Sr. No.

Name of Students

Qualifying exam

Marks obtained out off 100

GATE

Score

All over India Ranking

Category

Photo

1

Patil VinayakBhaskar

GATE

42.36

 

 

Open

 

2

Kadam Pratik Pramod

GATE

38.38

499

5032

Open

 

3

Gursale Nikhil Kiran

GATE

33.08

439

7659

Open

 

4

Patil AjitAbasaheb

GATE

27.79

 

 

Open

 

5

KhandekarAmitSharad

GATE

26

 

 

Open

 

6

WaghmareAshishShirishkumar

GATE

20.61

 

 

Open

 

7

Varne Kapil Chandrakant

GATE

25.50

 

 

SC

 

8

ThombareMaheshNandkumar

GATE

23

 

 

Open

 

9

MohdYasar Farooq Patel

GATE

17

 

 

Open

 

 

Sr. No. Year Name of student Mark/ Rank
1 2014-2015 Mr. Arpit Agrwal 318 (GRE)
2 2014-2015 Mr. Shantanu Dixit 312 (GEE)
3 2013-2014 Mr. Siddheshwari Ajit Patil 384(AIR10012)
4 2013-2014 Mr. Bhavik Gunavant Kuvadia 381(AIR10153)
5 2013-2014 Mr. Onkar Appaso Patil 525 (AIR3693)
6 2013-2014 Mr. Omprakash Dudhal 403 (AIR8736)
7 2012-2013 Mr. Salunkhe Omkar Madhav 385 (AIR3630)
8 2012-2013 Miss. Kulkarni Purva Shekhar 292(AIR7500)
9 2012-2013 Mr. Kumbhar Digambar Ananda 288(AIR8000)
10 2011-2012 Miss Vasanti Chavan 379 (AIR3851)
11 2011-2012 Mr. Umesh L Shaha 330 (AIR4538)
12 2011-2012 Mr. Prashant Patil 322 (AIR4843)
13 2011-2012 Mr. Jitendra Mohod 318 (AIR5018)
14 2010-2011 Mr. Pravin Haribhau Chinchkar 354 (AIR3324)
15 2009-2010 Mr. Apurva Mantri 0770 (34th Rank)
15 2009-2010 Mr. Hanmant Kakade 0709 (86th Rank)
16 2008-2009 Mr. Apurva Mantri AIR 319
17 2008-2009 Mr. Abhishek Bhosale (Alumni) AIR 418
18 2007-2008 Mr. Kulkarni Anup Shridhar AIR 1271
19 2005-2006 Mr. Hemant Salunkhe AIR 578
20 2005-2006 Mr. Uday Mohite AIR 876
21 2004-2005 Mr. Bhaskar Mane 84.00